Ukrainian Olympic Team
fg  Total Medals 
38
31
60
line
fg  PyeongChang 2018 
9 February - 25 February
Gold Medalists
line
1
Oleksandr Abramenko
ev
Freestyle Skiing
Aerials
fi
Result  Jump: Back Full-Full-Double Full  Overall Score: 128.51
line
Total Medals
1
line
fg  Rio 2016 
5 August - 21 August
Gold Medalists
line
1
Yuriy Cheban
ev
Canoe / Kayak
Single C1 200 m
fi
Result  Time: 39.279 s
line
2
Oleg Vernyayev
ev
Gymnastics
Parallel Bars
fi
Result  Total Points: 16.041 - Difficulty: 7.100 Execution: 8.941 Penalty: 0
line
Total Medals
2
5
4
line
fg  Sochi 2014 
7 February - 23 February
Gold Medalists
line
1
Women's Team 1
ev
Biathlon
4 x 6 km Relay
fi
Result  Total Time: 1 h 10 m 02.5 s
line
Total Medals
1
1
line
fg  London 2012 
27 July - 12 August
Gold Medalists
line
1
Yuriy Cheban
ev
Canoe / Kayak
Single C1 200 m
fi
Result  Time: 42.291 s
line
2
Vasyl Lomachenko
ev
Boxing
60 kg
fi
Result  Points: 19:9 vs Soon-chul (South Korea)
line
3
Yana Shemiakina
ev
Fencing
Individual Epee
fi
Result  Points: 9:8 vs Heidemann (Germany)
line
4
Oleksiy Torokhtiy
ev
Weightlifting
105 kg
fi
Result  Total Weight: 412 kg - Snatch: 185 kg Clean and Jerk: 227 kg
line
5
Oleksandr Usyk
ev
Boxing
91 kg
fi
Result  Points: 14:11 vs Russo (Italy)
line
6
Women's Team 2
ev
Rowing
Quadruple Sculls
fi
Result  Time: 6 m 35.93 s
line
Total Medals
6
4
10
line
fg  Beijing 2008 
8 August - 24 August
Gold Medalists
line
1
Artur Ayvazian
ev
Shooting
Rifle Prone 50 m
fi
Result  Total Points: 780.2 - Qualification: 580 Final: 200.2 - Olympic Record
line
2
Nataliya Dobrynska
ev
Athletics
Heptathlon
fi
Result  Overall Points: 6733
line
3
Vasyl Lomachenko
ev
Boxing
57 kg
fi
Result  Referee Stopped Contest vs Djelkhir (France)
line
4
Inna Osypenko
ev
Canoe / Kayak
Single K1 500 m
fi
Result  Time: 1 m 50.673 s
line
5
Oleksandr Petriv
ev
Shooting
Rapid Fire Pistol 25 m
fi
Result  Total Points: 702.7 - Qualification: 599 Final: 103.7
line
6
Viktor Ruban
ev
Archery
Individual
fi
Result  Points: 113:112 vs Kyung-Mo (South Korea)
line
7
Women's Team 3
ev
Fencing
Sabre
fi
Result  Total Points: 45:44 vs China
line
Total Medals
7
4
11
line
fg  Turin 2006 
10 February - 26 February  
Total Medals
2
line
fg  Athens 2004 
13 August - 29 August
Gold Medalists
line
1
Valery Honcharov
ev
Gymnastics
Parallel Bars
fi
Result  Total Points: 9.787
line
2
Yana Klochkova
ev
Swimming
Individual Medley 200 m
fi
Result  Time: 2 m 11.14 s
line
3
Yana Klochkova
ev
Swimming
Individual Medley 400 m
fi
Result  Time: 4 m 34.83 s
line
4
Olena Kostevych
ev
Shooting
Air Pistol 10 m
fi
Result  Total Points: 483.3 (Tie) - Gold Medal Shoot-Off: 10.2:9.4 vs Šekarić (Serbia and Montenegro)
line
5
Irini Merleni
ev
Wrestling
Freestyle 48 kg
fi
Result  Points: 2:2 - Won on Officials' Decision vs Icho (Japan)
line
6
Yuriy Nikitin
ev
Gymnastics
Trampoline
fi
Result  Total Points: 41.50
line
7
Nataliya Skakun
ev
Weightlifting
63 kg
fi
Result  Total Weight: 242.5 kg - Snatch: 107.5 kg Clean and Jerk: 135.0 kg
line
8
Elbrus Tedeyev
ev
Wrestling
Freestyle 66 kg
fi
Result  Points: 5:1 vs Kelly (USA)
line
Total Medals
8
5
9
line
fg  Sydney 2000 
15 September - 1 October
Gold Medalists
line
1
Yana Klochkova
ev
Swimming
Individual Medley 200 m
fi
Result  Time: 02 m 10.68 s - Olympic Record
line
2
Yana Klochkova
ev
Swimming
Individual Medley 400 m
fi
Result  Time: 04 m 33.59 s - World Record
line
3
Mykola Milchev
ev
Shooting
Skeet 125 Targets
fi
Result  Total Points: 150 - Qualification: 125 Final: 25
line
Total Medals
3
10
10
line
fg  Nagano 1998 
7 February - 22 February
Total Medals
1
line
fg  Atlanta 1996 
19 July - 4 August
Gold Medalists
line
1
Volodymyr Klitschko
ev
Boxing
Over 91 kg
fi
Result  Points: 7:3 vs Wolfgramm (Tonga)
line
2
Inessa Kravets
ev
Athletics
Triple Jump
fi
Result  Distance: 15.33 m
line
3
Men's Team 4
ev
Sailing
Class 470
fi
Result  Total Points: 90
line
4
Viacheslav Oliynyk
ev
Wrestling
Greco-Roman 90 kg
fi
Result  Points: 6:0 vs Fafiński (Poland)
line
5
Liliya Podkopayeva
ev
Gymnastics
All Around Champion
fi
Result  Total Points: 39.255 - Vault: 9.781 Uneven Bars: 9.800 Balance Beam: 9.787 Floor: 9.887
line
6
Liliya Podkopayeva
ev
Gymnastics
Floor Exercise
fi
Result  Points: 9.887
line
7
Kateryna Serebrianska
ev
Gymnastics
Individual Rhythmic
fi
Result  Total Points: 39.683 - Rope: 9.950 Ball: 9.950 Clubs: 9.950 Ribbon: 9.833
line
8
Rustam Sharipov
ev
Gymnastics
Parallel Bars
fi
Result  Points: 9.837
line
9
Timur Taimazov
ev
Weightlifting
108 kg
fi
Result  Total Weight: 431 kg - Snatch: 195.0 kg Clean and Jerk: 236.0 kg
line
Total Medals
9
2
12
line
fg  Lillehammer 1994 
12 February - 27 February
Gold Medalists
line
1
Oksana Baiul
ev
Figure Skating
Individual
fi
Result  Total Final Placement: 2.0 - Short Program: 1.0 Free Skate: 1.0
line
Total Medals
1
1
line
Top Gold Medalist
Yana Klochkova
4
line
Gold Medals by Sport
ev    Archery
1
ev    Athletics
2
ev    Biathlon
1
ev    Boxing
4
ev    Canoe / Kayak
3
ev    Fencing
2
ev    Figure Skating
1
ev    Freestyle Skiing
1
ev    Gymnastics
7
ev    Rowing
1
ev    Sailing
1
ev    Shooting
4
ev    Swimming
4
ev    Weightlifting
3
ev    Wrestling
3
fi    Total
38
line
Gold Medalist Birthplace
oblast    Crimea
Kateryna Serebrianska
Oleksandr Usyk
Yana Klochkova
oblast    Dnipropetrovsk
Ihor Matviyenko
Inessa Kravets
Kateryna Tarasenko
Oksana Baiul
Yevhen Braslavets
oblast    Donetsk
Liliya Podkopayeva
Oleg Vernyayev
Oleksiy Torokhtiy
Viacheslav Oliynyk
oblast    Kharkiv
Oleksandr Abramenko
Valery Honcharov
Viktor Ruban
Yana Dementyeva
oblast    Kherson
Inna Osypenko
Yuriy Nikitin
oblast    Khmelnystskyi
Halyna Pundyk
Irini Merleni
Olha Zhovnir
oblast    Kyiv
Nataliya Dovhodko
Yulia Dzhima
oblast    Lviv
Oleksandr Petriv
Yana Shemiakina
oblast    Mykolaiv
Olena Khomrova
Olha Kharlan
oblast    Odesa
Mykola Milchev
Vasyl Lomachenko
Yuriy Cheban
oblast    Sumy
Valentyna Semerenko
Vita Semerenko
oblast    Vinnytsia
Nataliya Dobrynska
oblast    Volyn
Anastasiya Kozhenkova
line
Gold Medal Team Members
Women's Team 1  
Vita Semerenko  Yulia Dzhima  Valentyna Semerenko  Olena Pidhrushna
Women's Team 2  
Yana Dementyeva  Nataliya Dovhodko  Anastasiya Kozhenkova  Kateryna Tarasenko
Women's Team 3  
Olha Kharlan  Olena Khomrova  Halyna Pundyk  Olha Zhovnir
Men's Team 4  
Yevhen Braslavets  Ihor Matviyenko
Source:  IOC, NOC of Ukraine and Wikipedia